Ozon w walce z koronawirusem

Koronawirus zdolny do zakażania, może przetrwać poza organizmem żywiciela na powierzchni przedmiotów nawet kilka dni (w zależności od materiału i warunków tj. wilgotność czy temperatura). Z tego powodu odpowiednia dezynfekcja jest w walce z rozprzestrzeniającym się problemem niezwykle istotna.

 

Ozonowanie w zestawieniu z innymi metodami okazuje się najskuteczniejsze.

 

Promienie UV-C dezynfekują tylko powietrze i powierzchnie w swoim zasięgu, dodatkowo są szkodliwe dla naszej skóry i wzroku.

 

Filtry HEPA mogą oczyszczać tylko powietrze, ale w walce z koronawirusem są zupełnie bezskuteczne, ponieważ w najbardziej zaawansowanych wersjach mają zdolność wyłapywania cząstek o średnicy 0,3 mikrona, podczas gdy przybliżony rozmiar koronawirusa to 0,1 mikrona.

 

Chemiczne dezynfekanty są w walce z SARS-CoV-2 skuteczne, jednak dezynfekują tylko powierzchnie, na które bezpośrednio się je stosuje. Dodatkowo z trudem ulegają rozkładowi i nierzadko pozostawiają po sobie niebezpieczne, rakotwórcze związki z grupy  trihalometanów.

 

Ozon jest związkiem naturalnie wstępującym w przyrodzie (np. podczas burzy). Jednocześnie to jeden z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Jego niesamowite biobójcze działanie jest potwierdzone wieloma badaniami - ozon jest świetnym utleniaczem. Jego potencjał oksydacyjny trzykrotnie przewyższa potencjał tlenku etylu, półtora raza przewyższa potencjał chloru i jest wyższy nawet od potencjału nadtlenku wodoru.

Poza tym ozon jest gazem, więc dociera w każdy zakątek. Dezynfekuje zarówno powietrze jak i wszelkie powierzchnie do których jest w stanie dotrzeć,  a nawet w nie wnika.

 

Skuteczność ozonowania w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 potwierdziły wyniki badań prowadzonych przez Institute of virology w Hubei (Chiny). Koronawirus jest wirusem osłonkowym, a wirusy tego typu są bardzo wrażliwe na czynniki fizykochemiczne w tym także na ozon.

 

Stosowanie ozonu w procesie oczyszczania pomieszczeń i powierzchni jest ekologiczne naturalne i całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Jedynym "produktem ubocznym" powstającym w procesie ozonowania jest naturalny dwuatomowy tlen.

 

Jedynym warunkiem skutecznej dezynfekcji ozonem jest zastosowanie odpowiedniego stężenia w odpowiednim czasie ekspozycji, dlatego też do walki z tak poważnym problemem jak koronawirus, niezbędne jest zlecenie ozonowania firmie dysponującej odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem.

19 marca 2020

 tel.  603 080 027

 tel.  730 187 471