Klimatyzacja w domu - wszystko co musisz wiedzieć - cz. I.

Klimatyzator to najprostszy i - co bardzo ważne - coraz tańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych ma wiele pozytywnych skutków. Coraz rzadziej klimatyzacja kojarzy się z luksusem i dobrem dostępnym jedynie dla sklepów i innych obiektów świadczących usługi. Co więcej jego pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres intensywnych upałów - coraz chętniej klimatyzację wykorzystujemy również jako urządzenie grzewcze.

 

Mity dotyczące negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie wynikają z błędów jakie zostały popełnione przy montażu lub później w czasie użytkowania instalacji. Jeśli wszystko jest właściwie wykonane klimatyzacja poprawia jakość powietrza w domu i tym samym ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

 

Klimatyzacja a wentylacja

To bardzo ważne aby uświadomić sobie, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Są to dwa oddzielne procesy związane z uzdatnianiem powietrza w domu, które się wzajemnie uzupełniają. Jednak pod żadnym pozorem nie możemy zrezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. W domu, w którym zamontowane jest mechaniczne wspomaganie wentylacji należy przerwać działanie pracy wentylatorów na czas, w którym pracuje klimatyzacja. Wiąże się to ze wzrostem kosztów pracy klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz w ramach wentylacji.

 

 Klimatyzacja - zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne. Okazuje się, że jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnia nam klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy pozbawione jest większości alergenów, pyłów i kurzu. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Choć zarezerwowane są póki co dla modeli z górnej półki to jest to sposób na znaczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Poza tym najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno - wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura 23-26oC i wilgotność rzędu 40-60%. Wówczas nasz organizm odczuwa komfort i nie poci się.

Aby klimatyzacja nie wiązała się z przeziębieniem oraz wzmożonym zachorowaniem musimy rozsądnie podejść do kwestii regulacji - temperatury nie należy dowolnie ustawiać. Zaleca się aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi uniedogodnieniami a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).

 

Komfort to również brak przeciągów i podmuchów powietrza. Dlatego tak ważna jest regulacja kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu (zaleca się aby prędkość była mniejsza niż 0,2m/s). Nie dostosowanie powyższych parametrów, zwłaszcza jeśli jesteśmy spoceni (wejście do pomieszczenia klimatyzowanego bezpośrednio z upału panującego na zewnątrz) będzie skutkowało dolegliwościami zdrowotnymi.

Klimatyzacja - usuwanie wilgoci z domu

Kolejny atut wynikający z posiadania klimatyzatora we własnym domu lub mieszkaniu to walka z nadmiarem wilgoci. Okazuje się bowiem, że urządzenie nie tylko ochładza powietrze, ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu takie powietrze jest zdrowsze i pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

 

 

Źródło: www.wentylacyjny.pl, Redakcja

14 kwietnia 2019

 tel.  730 187 471

 tel.  603 080 027