Klimatyzacja jako ogrzewanie w domu - czy to ma sens?

Istnieje kilka sposobów na ogrzewanie domu jednorodzinnego. Inwestorzy, którzy zainstalowali klimatyzację, żeby w upalne dni cieszyć się przyjemnym chłodem we wnętrzach, korzystają z niej również w czasie zimy. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

 

Klimatyzator schładza powietrze, ale może je również podgrzewać, czyli działać jako pompa ciepła powietrze-powietrze w domach wolnostojących.

Zanim wybierzesz ten sposób dogrzewania domu, poznaj jego możliwości i ograniczenia.

 

Klimatyzacja zamiast ogrzewania – plusy i minusy

 

Klimatyzator z funkcją grzania to najczęściej urządzenia typu split i multisplit, które składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Klimatyzatory drugiego typu pozwalają na ogrzanie kilku pomieszczeń (jednostka zewnętrzna obsługuje więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną).

Zaletą klimatyzatora jest możliwość chłodzenia i ocieplania pomieszczeń. Tych dwóch opcji nie zagwarantuje nam tradycyjne ogrzewanie czy kominek. Ponadto klimatyzator ma filtr, dzięki któremu wydmuchuje oczyszczone, pozbawione zanieczyszczeń, a tym samym zdrowsze powietrze.

 

Instalatorzy polecają klimatyzację do chłodzenia latem i do dogrzewania pomieszczeń jesienią lub łagodną zimą. 

 

Każdego roku obserwujemy zmiany klimatu i zima coraz częściej przestaje przypominać tą, jaką pamiętamy sprzed lat. Trzaskające mrozy i wielkie śniegi odchodzą w zapomnienie, co jednak nie znaczy, że w styczniu czy lutym temperatura nie spadnie nagle do -20°C. W takiej sytuacji klimatyzator może nie być wystarczający do ocieplania domu, zwłaszcza jeśli nastąpi oblodzenie jednostki zewnętrznej i spadek wydajności urządzenia. Weź pod uwagę także większe prawdopodobieństwo awaryjności klimatyzatora niż ogrzewania elektrycznego.

 

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

 

Ceny  klimatyzatorów z funkcją grzania zaczynają się od ok. 2500 zł. Jak obliczyć, ile zapłacimy za zużycie prądu przez dane urządzenie? Wystarczy pomnożyć jego moc przez czas pracy. Przykładowo jeśli urządzenie ma moc np. 3,6 kW, to zużyje w ciągu sześciu godzin 21,6 kW energii. Przyjmując, że 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje średnio 55, otrzymujemy 11,88 zł.

Wybierając klimatyzator, zwróć uwagę, aby miał wysoką klasę energetyczną (A), dzięki czemu będzie mniej  energochłonny, a Ty zapłacisz niższe rachunki za prąd. Najczęściej moc grzewcza urządzenia (wyrażona w watach) jest zbliżona do mocy chłodniczej.

 

Jak wybrać klimatyzator z funkcją ogrzewania?

 

Jeżeli myślisz o tym, żeby korzystać z klimatyzacji jako ogrzewania, najlepiej kupić urządzenie o odpowiedniej mocy i wyposażone w technologię inwerterową. Takie urządzenia mają dłuższą żywotność i zużywają mniej energii oraz pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń podczas  mrozów – 15°C. Pamiętaj, że im niższa temperatura na dworze, tym bardziej spada moc klimatyzatora.

 

Tym, którzy cenią sobie ciszę i spokój, przypominamy, że klimatyzator może dla niektórych pracować zbyt głośno w nocy. Dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje dane urządzenie.

 

Tomasz Flak 

 

 

Źródło: http://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/klimatyzacja-jako-ogrzewanie-w-domu-czy-to-ma-sens/

27 października 2017

 tel.  730 187 471

 tel.  603 080 027