Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do potrzeb domowników?

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może zagościć i w naszych domach. Warto się dowiedzieć, jak dobrze wybrać klimatyzator (przenośny czy split) i jak poprawnie wykonać montaż klimatyzacji. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

o klimatyzacji w domu.

 

Klimatyzacja w domu ma kilka zalet. Jest bardziej wydajna niż zwykły wentylator: jeśli dobrze dopasujemy model do wielkości pomieszczenia –

w domu będzie chłodno nawet w największe upały. Klimatyzator ma też precyzyjny układ regulacji temperatury – można ustawić go tak, aby we wnętrzu stale było np. 20oC. 


Urządzenie automatycznie utrzymuje wilgotność powietrza na poziomie odpowiednim dla organizmu człowieka (40-60%) oraz zapewnia lekki przewiew – z prędkością około 20 cm/sek.

 

Dzięki filtrom powietrza oziębiane powietrze jest czystsze. Dlatego urządzeń klimatyzacyjnych można używać również w chłodniejsze dni – do nawilżania i oczyszczania powietrza.

 

W mieszkaniach można stosować klimatyzatory przenośne lub klimatyzatory split. Niektóre z nich mają dodatkowy wentylator wspomagający chłodzenie (zasysający powietrze z zewnątrz) lub elementy grzejne, dzięki którym można używać klimatyzatora również do dogrzewania pomieszczeń.

Sterowanie pracą klimatyzatora jest proste: za pomocą pokręteł i przycisków możemy ustawić temperaturę powietrza i szybkość wentylacji. W niektórych modelach jest timer umożliwiający zaprogramowanie tych parametrów na 24 godziny.

 

Jaki klimatyzator wybrać?

 

Klimatyzator powinien wymieniać powietrze w pomieszczeniu co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Dobrze, jeśli regulator temperatury ma szeroki zakres (18-30oC) i jest tak wyskalowany, by można zwiększać lub zmniejszać temperaturę co 1 stopień. Jeżeli urządzenie jest wyposażone w mikroprocesor, mamy pewność, że nie rozreguluje się przypadkowo i w pomieszczeniu nie zrobi się nagle gorąco lub bardzo zimno.

Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w filtry powietrza, zatrzymujące kurz i pył. Niektóre mają też filtry z węgla aktywowanego, które likwidują przykre zapachy lub pochłaniacze elektrostatyczne – zatrzymujące bakterie, roztocza i dym z papierosów.


Wszystkie filtry regularnie czyścimy ciepłą wodą, przeważnie raz na dwa tygodnie. Szybkość zużycia filtra zależy od jego rodzaju i częstotliwości użytkowania. Wiele modeli ma kontrolkę informującą o stopniu zużycia filtrów.

 

Klimatyzator powinien pracować cicho. Wytwarzany przez niego hałas nie powinien przekraczać poziomu cichej rozmowy, a więc około 50 dB. Dobre klimatyzatory emitują od 45 do 55 dB.

 

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej w nim cieczy chłodzącej. Jeszcze kilka lat temu najczęściej używano mieszaniny gazów o nazwie R-22, złożona ze związków chloru, fluoru i węgla. Jednak, ze względu na mało przyjazna działanie na środowisko zastąpiono ją syntetycznymi związkami fluoru z węglem – np. R-407 C czy R-410; najmniej szkodliwy jest związek oparty na propanie – R-290.

 

Jak dobierać moc chłodzenia klimatyzatora?

W wyborze klimatyzatora musi nam pomóc sprzedawca, dokładnie dobierając moc chłodzącą klimatyzatora do naszych potrzeb. Idąc do sklepu, zanotujmy na kartce:

  • wielkość pomieszczenia, które chcemy klimatyzować,
  • grubość ścian,
  • rodzaj i grubość ich izolacji.

Sprzedawca powinien również zapytać o liczbę okien i drzwi, o nasłonecznienie wnętrza, a także o piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Potrzebna mu również będzie informacja o tym, ile osób zazwyczaj przebywa w pomieszczeniu, do którego wstawimy klimatyzator.

 

 

 

Tekst: Kinga Gajewska, źródło: muratordom.pl

 

 

23 stycznia 2017

 tel.  730 187 471

 tel.  603 080 027